Zambaku - Simbolizmi dhe Kuptimi

 • Shperndaje Kete
Stephen Reese

  I njohur për ngjyrën e tij të gjallë dhe aromën dehëse, zambakët janë lule në formë trombeje me gjethe të ngushta. Zambakët janë ndër lulet më të njohura me histori dhe referenca kulturore dhe letrare që datojnë qindra vjet më parë. Ja një vështrim në rëndësinë e zambakëve dhe pse ato janë të dashura nga kopshtarët, luleshitësit dhe nuset sot.

  Rreth lules së zambakut

  Vendi në rajonet e buta të veriut Hemisfera, zambakët janë pjesë e gjinisë Lilium të familjes Liliaceae . Zambakët janë ndër bimët më të vjetra të kultivuara. Emri i lules ka origjinë paraklasike, me emrin që rrjedh nga greqishtja leirion dhe romake lilium .

  E rritur nga llamba, lulja vjen në shumë ngjyra të bukura, si e bardha, portokallia, e verdha dhe e kuqe, me gjashtë petale dhe gjashtë antera. Në fakt, ka rreth 90 lloje zambakësh në mbarë botën, dhe shumica e tyre rriten rreth 2 deri në 6 këmbë. Disa lloje priren të lulëzojnë në fund të pranverës, ndërsa të tjerat në fillim të verës ose vjeshtës.

  Fakt interesant: Jo të gjitha lulet me emrin zambak janë zambakë të vërtetë. Disa janë zambakët e ujit, zambakët calla , zambakët e luginës, zambakët e paqes dhe zambakët e ditës. Për të qenë një zambak i vërtetë, lulja duhet t'i përkasë gjinisë Lilium dhe të rritet nga llamba.

  Kuptimi dhe simbolika e zambakëve

  Zambakët vijnë në një ylber prej lule shumëngjyrëshe dhe kuptimi i tyre simbolikvaret nga ngjyra e tyre. Këtu janë disa prej tyre:

  • Zambakët e bardhë simbolizojnë pastërtinë, modestinë dhe madhështinë.
  • Zambakët portokalli nganjëherë përfaqësojnë pasionin dhe dëshirën , por ato gjithashtu mund të simbolizojnë mospëlqimin, urrejtjen dhe hakmarrjen.
  • Zambakët e verdhë simbolizojnë mirënjohjen dhe lumturinë, por në disa kultura ata kanë lidhje negative si gënjeshtra dhe gënjeshtra.
  • 11> Zambakët e kuq përfaqësojnë rininë dhe ëmbëlsinë.

  Zambaku Tiger

  Meqenëse zambakët janë të hibrideve dhe llojeve të ndryshme, edhe rëndësia e tyre ndryshon. Këtu janë kuptimet dhe simbolika e lules sipas llojit të saj:

  • Zambaku i Madonna ( Lilium candidum ) – Kjo shumëllojshmëri simbolizon pastërtinë, prandaj lulja mori një rol më të shquar në imazhet mesjetare të Virgjëreshës Mari dhe u përdor si dekor në Tempullin e Mbretit Solomon. Nga këtu e ka marrë emrin - Madonna. Zbukurimi i një gruaje me zambakë gjatë epokës viktoriane konsiderohej forma më e lartë e komplimentit.
  • Tiger Lily Amerikan ( Lilium superbum ) – E njohur për petalet e saj portokalli dhe njollat ​​e errëta, lulja simbolizon pasurinë dhe krenarinë.
  • Zambaku i trumbetës ( Lilium longiflorum ) – Lulja përfaqëson pastërtinë dhe shumë besojnë se ka fuqi magjike të mbrojtjes dhe fatit. Legjenda thotë gjithashtu se u rrit nga lotët e Evës kur ajo u largua nga Kopshti i Edenit.Ndonjëherë, quhet edhe si Mbretëresha e borës , Lotët e Jakobit ose Shkalla për në Parajsë .
  • Zambaku kinez ( Lilium speciosum ) – Lulja simbolizon fatin e mirë, për shkak të lidhjes së saj me fjalën e urtë të vjetër, “Nëse keni dy bukë, shisni njërën dhe blini një zambak. ”
  • Zambaku i verdhë i egër ( Lilium canadense ) – I njohur gjithashtu si Zambaku i Kanadasë , ai përfaqëson përulësia.
  • Zambaku oriental ( Lilium auratum ) – Simbolizon pastërtinë e zemrës dhe nganjëherë quhet me rreze të artë zambak ose zambak shirit ari . Konsiderohet gjithashtu si më e gjata nga të gjitha lulet Lilium .
  • Zambaku mbretëror ( Lilium regale ) – Për shkak të aromën e saj aromatike dhe pamjen imponuese, lulja përfaqëson bukurinë mbretërore.
  • Zambaku Columbia ( Lilium columbianum ) – Është i lidhur me pasurinë dhe prosperitetin , dhe shumë besojnë se ka fuqi mbrojtëse.

  Gjithashtu, zambakët kanë lidhje të ndryshme në kultura dhe fe të ndryshme:

  • Për babilonasit dhe asirianët e lashtë , lulja lidhet me Ishtarin, perëndeshën e luftës dhe pjellorisë.
  • Në Greqi , zambakët simbolizojnë amësinë ose rilindjen, për shkak të lidhjes mitologjike me Hera , të cilës Zeusi i kërkoi t'i jepte gji djalit të tij, Herkulit që ai të bëhej i pavdekshëm. Pikat e qumështit qëra në tokë u bënë lule zambaku.
  • Në krishterim , lulja, veçanërisht Zambakët Madonna, lidhet me Virgjëreshën Mari.
  • Në Kinë , zambakët përfaqësojnë 100 vjet dashuri, duke i bërë ato një lule dasme popullore, si dhe një simbol i fatit të mirë.

  Përdorimet e lules së zambakut gjatë historisë

  • Në magji dhe rituale

  Zambakët u shoqëruan me ekzorcizmin, pasi lulja mendohej se largonte të keqen shpirtrat. Disa besonin gjithashtu se mbajtja e luleve do të thyente një magji dashurie ose do të eliminonte emocionet negative.

  • In Beauty

  Parfumet me bazë lulesh pëlqeheshin nga egjiptianët e lashtë. Disa parfume u krijuan me 2000 lule zambaku, veçanërisht Lilium candidum , të përdorura së bashku me verën, kripën, mjaltin, kanellën dhe vajin e balanos.

  • Në mjekësi

  Zambaku dhe rrënjët e zambakut janë përdorur për qëllime mjekësore që nga kohërat e lashta. Mendohet se ushtarët romakë përdorën lëngun e llambave të saj për të trajtuar misrat. Gjithashtu, zambakët përziheshin me mjaltë për të trajtuar kafshimet e gjarpërinjve dhe për të shëruar infeksionet.

  • Në modë

  Zambakët shpesh vishen si aksesorë, në krehër flokësh. ose karfica, si dhe bizhuteri. Forma e lules është e njohur në vathë, varëse dhe unaza.

  Zambakët në përdorim sot

  Në ditët e sotme, zambakët janë një zgjedhje e zakonshme e luleve në kopshtet pyjore, lulekufijtë dhe bimët në vazo, pasi ato janë shumëngjyrëshe dhe tërheqin fluturat. Disa nga varietetet më të njohura përfshijnë zambakët Oriental dhe Trumpet me një aromë të fortë që nuk do t'i zhgënjejë kopshtarët.

  Në dasma, zambakët e bardhë, veçanërisht Zambakët Casablanca , janë një zgjedhje popullore për buqetat e nusërisë, ndërsa zambakët shumëngjyrëshe përdoren në aranzhimet me lule. Gjithashtu, është lulja perfekte për 30 vjetorin e martesës, duke i kujtuar çiftit dashurinë dhe angazhimin e tyre.

  Në Kinë, disa lloje të luleve me llamba të ngrënshme si Lilium dauricum dhe Lilium brownii përdoren në supa, dumplings, pjata të skuqura dhe të ftohta. Gjatë festimeve të Pashkëve, zambakët dekorojnë shtëpitë dhe vendet e shenjta të kishave. Nuk është çudi, lulja, Lilium longiflorum quhet edhe zambaku i Pashkëve.

  Mohimi i përgjegjësisë

  Informacioni në simbolsage.com ofrohet vetëm për qëllime të përgjithshme arsimore. Ky informacion në asnjë mënyrë nuk duhet të përdoret si zëvendësim për këshillat mjekësore nga një profesionist.

  Me pak fjalë

  Dikur një simbol i fuqishëm i lashtë, zambakët mbeten një përfaqësim i pastërtisë, pasionit dhe lumturisë. Ato janë një nga lulet më të dashura për dasma dhe festime, dhe një shtesë e përsosur në kopshtet verore.

  Stephen Reese është një historian i specializuar në simbole dhe mitologji. Ai ka shkruar disa libra mbi këtë temë, dhe puna e tij është botuar në revista dhe revista në mbarë botën. I lindur dhe i rritur në Londër, Stephen kishte gjithmonë një dashuri për historinë. Si fëmijë, ai kalonte orë të tëra duke shqyrtuar tekstet e lashta dhe duke eksploruar rrënojat e vjetra. Kjo e bëri atë të ndiqte një karrierë në kërkimin historik. Magjepsja e Stefanit me simbolet dhe mitologjinë buron nga besimi i tij se ato janë themeli i kulturës njerëzore. Ai beson se duke kuptuar këto mite dhe legjenda, ne mund të kuptojmë më mirë veten dhe botën tonë.