Pelias – Mitologji greke

 • Shperndaje Kete
Stephen Reese

  Pelias ishte mbreti i qytetit të Iolcus në Greqinë e lashtë. Ai është i famshëm për paraqitjen e tij në përrallën e Jason dhe Argonautët , një nga mitet më të njohura të mitologjisë greke. Pelias ishte kundërshtari i Jasonit dhe nxiti kërkimin për Qethin e Artë .

  Origjina e Pelias

  Pelias lindi nga Poseidoni , perëndia i detet dhe Tyro, një princeshë e Thesalisë. Në disa tregime, babai i tij ishte Kretheus, Mbreti i Iolcus, dhe nëna e tij ishte Tyro, një princeshë e Elisit. Sipas mitit, Poseidoni e pa Tyron kur ajo ishte në lumin Enipeus dhe ishte i magjepsur nga bukuria e saj.

  Poseidoni fjeti me Tyron dhe ajo mbeti shtatzënë, duke sjellë në jetë djem binjakë, Neleus dhe Pelias. Megjithatë, djemtë nuk patën mundësinë të jetonin me Tyron dhe fëmijët e saj të tjerë në Iolcus sepse asaj i vinte turp për atë që kishte bërë dhe donte t'i fshihte ata.

  Pelias Merr Hakmarrjen

  Sipas disa burimeve, dy vëllezërit, Pelias dhe Neleus, u braktisën në një mal dhe u lanë të vdisnin, por ata u shpëtuan dhe u kujdesën nga një bari. Burime të tjera përmendin se djemtë iu dhanë njerkës së ligë të Tyros, Sideros. Në secilin rast, ata u kujdesën mirë derisa arritën më në fund moshën madhore.

  Si të rritur, vëllezërit zbuluan se kush ishte nëna e tyre e lindjes dhe u tronditën dhe u zemëruan me Sideron për mënyrën se si ajo e kishte trajtuar Tyron. Ata vendosën të hakmerreshinnënë duke vrarë Sideron. Ndërsa ajo ishte në tempullin e Herës , Pelias kaloi dhe i dha një goditje vrasëse në kokë Sideros. Ajo vdiq menjëherë. Në atë moment, Pelias nuk e kuptoi se ajo që kishte bërë ishte një akt sakrilegji, por kishte zemëruar Herën, gruan e Zeusit dhe perëndeshën e familjes dhe martesës, duke vrarë një ndjekës në tempullin e saj.

  Kur Pelias u kthye në Iolcus, ai zbuloi se mbreti, Kretheus kishte vdekur dhe njerku i tij Aesoni ishte në radhë për fronin. Megjithëse Eson ishte trashëgimtari i ligjshëm, Pelias vendosi të merrte fronin me forcë dhe e bëri Aesonin të burgosur në birucat e pallatit. Më pas ai mori fronin për vete, duke u bërë mbreti i ri i Iolcus.

  Peliasi Mbreti i Iolcus

  Si sundimtar i Iolcus, Pelias u martua me vajzën e Bias, mbretit të Argos . Emri i saj ishte Anaxibia dhe çifti kishte disa fëmijë së bashku duke përfshirë Alcestis, Antinoe, Amphinome, Evadne, Asteropaea, Hippothoe, Pisidice, Pelopia dhe Acastus. Vajzat e tyre njiheshin si Peliades por më i famshmi nga të gjithë fëmijët e Pelias ishte djali i tij Acastus, më i vogli në familje.

  Ndërkohë, njerku i Pelias, Aesoni, i burgosur në biruca ishte martuar me një grua të quajtur Polimedi, i cili i dha dy djem, Promakun dhe Jasonin. Në disa llogari ai kishte disa fëmijë. Pelias e pa Promakun si një kërcënim, kështu që ai e vriste atë, por ai nuk e bëridinë për Jasonin, i cili ishte dorëzuar fshehurazi në kujdesin e centaurit, Kiron .

  Pelias dhe profecia

  Pasi vrau Promakun, Pelias besonte se ai nuk kishte' Nuk kishte më kërcënime për t'u shqetësuar, por ai ishte ende i pasigurt për pozicionin e tij si mbret. Ai u konsultua me një Oracle, i cili e paralajmëroi se vdekja e tij do të vinte nga duart e një burri që mbante një sandale të vetme në këmbë. Megjithatë, profecia nuk kishte shumë kuptim për Pelias dhe ai u hutua.

  Disa vite më vonë, Pelias donte t'i bënte një sakrificë Poseidonit, perëndisë së detit. Njerëz erdhën nga të gjitha anët e vendit për të marrë pjesë në këtë sakrificë. Mes tyre ishte një burrë i veshur vetëm me njërën sandale, pasi tjetrën e kishte humbur teksa kalonte lumin. Ky njeri ishte Jason.

  Kërkimi për Qethin e Artë

  Kur Pelias zbuloi se ishte një i huaj i veshur me një sandale dhe se ai ishte djali i Esonit, ai kuptoi se Jason ishte një kërcënim për pozicionin e tij si mbret i Iolcus. Ai hartoi një plan për ta hequr qafe dhe u përball me Jason, duke e pyetur se çfarë do të bënte nëse do t'i duhej të përballej me njeriun që do të sillte rënien e tij. Jasoni u përgjigj se do ta dërgonte njeriun në një kërkim për Qethin e Artë që ishte fshehur në Kolkidë.

  Peliasi, duke marrë këshillën e Jasonit, dërgoi Jasonin të gjente dhe ta sillte Qethin e Artë në Iolcus. Nuk pranoi të abdikonte nga froni nëse Jason ishte i suksesshëm.

  Jason, meudhëzimi i perëndeshës Hera, kishte një anije të ndërtuar për udhëtim. Ai e quajti atë Argo dhe mblodhi një grup heronjsh si ekuipazhin e tij. Midis tyre ishte Acastus, djali i Pelias, i cili ishte treguar i denjë dhe kishte fituar vendin e tij në ekuipazh. Pasi kaluan disa aventura dhe u përballën me shumë pengesa, Jason dhe njerëzit e tij morën Qethin e Artë dhe u kthyen në Iolcus me të. Ata sollën me vete edhe magjistaren, Medea , e cila ishte e bija e Aeetes, mbretit të Kolkidës.

  Ndërsa Jasoni ishte larg, prindërit e tij e kërkonin dhe sa më shumë iu desh për të kthimi, aq më shumë e besonin se kishte vdekur. Më në fund, kur nuk duruan dot më, të dy kryen vetëvrasje. Babai i Jasonit u helmua duke pirë gjak demi dhe nëna e tij u vetëvar.

  Vdekja e Pelias

  Kur Jason u kthye në Iolcus, ai u shkatërrua kur mori vesh për vdekjen e prindërve të tij. Gjërat u përkeqësuan kur Pelias, me Qethin e Artë në zotërim të tij, nuk ishte i gatshëm të abdikonte nga froni siç kishte thënë fillimisht se do ta bënte. Kjo e zemëroi Jasonin dhe ai komplotoi hakmarrjen e tij kundër Pelias. Sipas disa burimeve, thuhet se ishte Medea, e cila dinte magji të mëdha, ajo që vendosi të hakmerrej ndaj mbretit të Iolcus.

  Medea u tha Peliades (vajzave të Pelias) se do t'u tregonte se si të shndërroni një dash të vjetër në një qengj të ri e të ri. Ajo e preu dashin dhe e ziente në një tenxhereme disa barishte dhe kur mbaroi, nga tenxherja doli një qengj i gjallë. Peliadët u mahnitën nga ajo që panë dhe Medea e dinte se ajo kishte fituar besimin e tyre. Ajo u tha atyre se nëse do të bënte të njëjtën gjë për Pelias, ai mund të shndërrohej në një version më të ri të vetes.

  Fatkeqësisht për Peliasin, vajzat e tij e besuan atë. Ata donin t'i jepnin dhuratën e rinisë dhe kështu e copëtuan, duke i futur copat në një tenxhere të madhe. Ata i zien dhe shtuan barishtet, siç kishin parë të bënte Medea. Megjithatë, nuk kishte asnjë shenjë të një Pelias më të ri dhe vajzat duhej të iknin nga Iolkusi për kryerjen e regicidit dhe patricisë.

  Pelias nuk ishte më në fron, por Jasoni ende nuk mund të ishte mbret. Edhe pse ai dhe Medea në fakt nuk kishin kryer regicide, ishte Medea ajo që kishte nxitur planin, i cili e bëri Jason një ndihmës të krimit. Në vend të kësaj, djali i Pelias, Acastus u bë mbreti i ri i Iolcus. Si mbret, veprimi i tij i parë ishte dëbimi i Jasonit dhe Medeas nga mbretëria e tij.

  Linja e gjakut të Pelias përfundoi kur Acastus u rrëzua nga Jasoni dhe heroi grek Peleus. Në vend të kësaj, djali i Jasonit, Thesalus, u kurorëzua mbreti i ri.

  Në një version tjetër të tregimit, Medea i preu fytin Esonit, babait të Jasonit, dhe e ktheu atë në një burrë më të ri. Ajo u premtoi vajzave të Pelias se do të bënte të njëjtën gjë për babanë e tyre, kështu që ata ia prenë fytin, por ajo e theu fjalën e saj dhe ai mbeti.i vdekur.

  Shkurtimisht

  Disa thonë se ishte akti i sakrilegjimit të Peliusit në tempullin e Herës që i kishte sjellë fatkeqësi dhe ka të ngjarë që të ishte kështu. Zotat rrallë linin një fyerje apo sakrilegj pa u ndëshkuar. Veprimet e Pelias shkaktuan rënien e tij përfundimtare. Si burrë, Pelias tregoi pak nder dhe historia e tij është plot me tradhti, vrasje, pandershmëri, mashtrime dhe konflikte. Veprimet e tij përfundimisht rezultuan në vdekjen e tij dhe në shkatërrimin e shumë njerëzve përreth tij.

  Stephen Reese është një historian i specializuar në simbole dhe mitologji. Ai ka shkruar disa libra mbi këtë temë, dhe puna e tij është botuar në revista dhe revista në mbarë botën. I lindur dhe i rritur në Londër, Stephen kishte gjithmonë një dashuri për historinë. Si fëmijë, ai kalonte orë të tëra duke shqyrtuar tekstet e lashta dhe duke eksploruar rrënojat e vjetra. Kjo e bëri atë të ndiqte një karrierë në kërkimin historik. Magjepsja e Stefanit me simbolet dhe mitologjinë buron nga besimi i tij se ato janë themeli i kulturës njerëzore. Ai beson se duke kuptuar këto mite dhe legjenda, ne mund të kuptojmë më mirë veten dhe botën tonë.