Зошто луѓето палат жалфија?

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Во текот на изминатите години, согорувањето на жалфија, наречено и замачкување , стана трендовска велнес пракса за да се ослободите од негативната енергија и да ги исчистите домовите. Но, можеби додека прелистувате некои доводи на Инстаграм кои промовираат размачкување дома, можеби се прашувате за потеклото на запалената жалфија. Значи, ајде да се нурнеме подлабоко во оваа практика и зошто тоа е чувствително прашање.

  Што е жалфија?

  Жалфија, или Salvia, е ароматично растение кое доаѓа во различни бои и варијанти. Доаѓајќи од неговиот латински збор salvere , жалфија има долга историја на практики на традиционална медицина и духовни ритуали низ светот со намера „да лекува“ и прочистува. Некои познати видови жалфија се мудрец, сина жалфија (баба мудрец), лаванда жалфија и црна жалфија (Mugwort).

  Иако може да се најдат различни видови жалфија, најчестите тип познат по практиката на „замачкување“ е бел мудрец, познат и како Salvia apiana . Оваа варијанта особено може да се најде во северозападниот дел на Мексико и југозападниот дел на Соединетите Американски Држави.

  Студиите покажаа дека жалфија нуди многу придобивки, кои вклучуваат антиоксидантни, антибактериски и антиинфламаторни својства. Исто така, се вели дека е корисно во лекувањето на депресија, анксиозност, деменција и Алцхајмерова болест, срцеви заболувања и рак.

  Историјата на размачкувањето

  Замачкувањето е важна практика на некои СеверниАмериканските домородни култури како дел од нивните ритуали и молитви за прочистување. Сепак, чинот на палење билки или размачкување не се однесува конкретно на согорувањето на бел мудрец, и не секој домороден народ вклучува дамка и бела жалфија во нивните ритуали.

  Во 1892 година, „Правилата за индиските судови “ го направи нелегално и казниво за домородците да ги практикуваат своите религиозни ритуали во Соединетите Држави, вклучително и палење мудрец. Ова потиснување доведе до тоа многумина да бидат затворени или дури и убиени додека се обидуваа да ги зачуваат и задржат своите религиозни начини. За среќа, усвојувањето на Законот за религиозна слобода на американските Индијанци во 1978 година стави крај на ова насилно сузбивање насочено кон домородните луѓе.

  Поради оваа комплицирана историја на запалената мудрец, се поставуваат прашања за тоа дали е соодветно за не-домородците да користат бела жалфија за размачкување. Сепак, оваа работа не треба да се сфаќа лесно во однос на домородните и религиозните корени.

  Поради зголемената побарувачка за бела жалфија предизвикана од бум на трендот на Инстаграм, ова растение се бере прекумерно, што ја загрозува достапноста на жалфија за домородното население за нивни културни и религиозни практики.

  Замачкување наспроти чистење од чад

  Замачкување има специфична врска со културните и духовните практики за молитви, додека чистењето со чад е едноставен чин на палење билки, дрво и темјанза цели на чистење.

  Горењето на мудрец во чин на размачкување го практикуваат домородните луѓе како дел од нивните духовни ритуали додека ги испраќаат своите молитви. Тоа е како канал за различно царство или духовно поврзување. Неколку домородни заедници, како што се Лакота , Навахо, Чејен и Чумаш, исто така ја третираат белата жалфија како света билка за прочистување и исцелување.

  Покрај Индијанската Америка, и други земји имаат историја на чистење од чад за молитви и медицински цели. Всушност, палењето на темјан и смирна било практика во древниот Египет како дел од нивните молитвени ритуали.

  Во историските извештаи, рузмаринот бил согорен во болниците во Франција за да се исчистат и да се ослободат од можните инфекции во воздухот. Значи, чистењето со чад не е нужно поврзано со ритуали и слично.

  Придобивки од горењето жалфија

  Еве некои од придобивките од согорувањето на жалфија кои можеби ги поттикнале другите луѓе да пробаат тоа:

  Одрекување

  Информациите на symbolsage.com се обезбедени само за општи образовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  1. Го зголемува расположението

  Запалената жалфија може добро да се вклопи во вашата рутина за отстранување на стрес и да ви помогне да го исчистите вашиот ум од какви било проблеми или грижи. Поради аромата, се верува дека носи позитивни вибрации и воздигнувањеенергија.

  2. Ароматерапија

  Запалената жалфија испушта смирувачки и релаксирачки мирис, слично како лаванда. Само мирисот може да понуди придобивки и да ви донесе чувство на мир. Дури и ако не верувате во чистење на воздухот од негативна енергија со согорување на жалфија, сепак можете да имате корист од смирувачкиот мирис на билката.

  3. Го прочистува воздухот

  Студиите покажаа дека согорувањето на значителна количина жалфија може да исчисти околу 94% од бактериите во воздухот. Тоа е во основа дезинфекција на просторијата и одржување на чиста.

  4. Го подобрува сонот

  Жалфијата содржи соединенија кои го намалуваат стресот и болката. Ова може да биде совршена приспивна песна ако имате проблеми со спиењето навечер.

  5. Ја отстранува негативната енергија

  Се верува дека жалфија е енергично чистење и ја неутрализира добрата и лошата енергија во просторијата. Се вели дека палењето на мудрец дава супер релаксирачка аура и позитивна моќ на поединецот.

  6. Алтернативи на бели мудреци

  Постојат алтернативи за запалените мудреци за да ја додадете или одржувате вашата внатрешна благосостојба и практиките за грижа за себе како лаванда, мајчина душица и каранфилче. Но, можеби ќе наидете на Пало Санто во потрагата по алтернативно растение наместо бел мудрец. Важно е да се земе предвид дека бидејќи Пало Санто добива внимание како популарна алтернатива на жалфија, исто така може да доведе до прекумерна берба и истребување.

  Како се согорува жалфија?

  Да изгори мудрец, треба да го формирашмудрец прво во сноп. Потоа го запалите едниот крај и му дозволувате на чадот да одлета во воздухот. За да го исчистите воздухот, одете од соба до соба, дозволувајќи му на чадот да се шири во просторот.

  Исто така, можете да изберете да го ставите запаленото сноп на објект отпорен на топлина, најчесто обвивка од абалон, и да дозволите да гори на едно место.

  Дали е безбедно согорувањето на жалфија?

  Иако самата жалфија се чини дека е корисна како смирувачки, па дури и релаксирачки производ, не може да се негира дека неговото согорување произведува чад што доаѓа со сопствените ризици.

  Дишењето чад може да предизвика проблеми кај оние со астма, алергии и проблеми со белите дробови. Ако секогаш сте обвиени со чад од жалфија, може да има шанси за здравствени проблеми поврзани со чадот, иако истражувањето за ова е мало. Меѓутоа, ако тоа е само за кратки временски периоди, веројатно ќе бидете безбедни.

  Webmd.com препорачува да се консултирате со вашиот лекар пред да користите жалфија ако имате респираторни или белодробни проблеми .

  Завршување

  Важно е во следењето на трендовите да ги почитуваме и домородните култури. Запалениот бел мудрец во голема мера се потпира на намерата да се направи чинот. Внимавајте на потеклото и значењето на оваа практика и одвојте време да истражите повеќе за неа пред да влезете во трендот.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.