Роза - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Едно од најпрепознатливите цвеќиња во светот, розата нашироко се смета за најдобра претстава за љубовта. Сепак, има повеќе отколку што се гледа кога се во прашање розите. Има неверојатно богата и интересна историја и широко се користи во областа на медицината. Розата е цвет кој заслужува повеќе од само површен поглед.

  За розата

  Едно од најомилените цвеќиња во светот, розите биле почитувани низ историјата и тие продолжи да игра многу важна улога. Стариот англиски збор роза доаѓа од латинскиот збор rosa кој најверојатно потекнува од грчкиот и италијанскиот rhodon . Розата се смета за „ кралица на градината “.

  Фосилните докази покажуваат дека розата постои повеќе од 30 милиони години. Родот Rosa има над сто видови распространети низ целиот свет. Денес, розите можат да се најдат дури до Алјаска и Северна Африка. Розите веројатно првпат биле одгледувани во Кина пред 5.000 години

  За време на римскиот период, цветот интензивно се одгледувал низ Блискиот Исток. Розите се користеле не само за медицински цели и парфем, туку цветот бил и главен елемент за прослави како што се свадби. Едно време, благородништвото на Рим основало големи јавни градини со рози.

  Розите се едно од само трите цвеќиња кои имаат разлика што се споменуваат воБиблијата. Другите две цветови се камфир и лилјани . Иако има повеќе од сто видови, одгледувачите на рози со години се труделе максимално да создадат сина роза и во 2004 година конечно успеале.

  Пред постоењето на сината роза, цвеќарите би ја исполниле побарувачката со боење на бели сорти и нивно продавање во сина облека. Сината роза крстена Applause , содржи речиси сто проценти син пигмент во своите ливчиња и е навистина глетка што треба да се види.

  Роза симболика

  Розите се поврзани со неколку симболични значења. Тие може да варираат во зависност од бојата на розата:

  • Црвената роза означува трајна страст и љубов
  • Белата роза означува невиност
  • розовата роза означува благодарност , восхит и благодарност
  • Виолетова роза означува љубов на прв поглед и волшебност
  • Жолтата роза изразува радост и пријателство

  Општо земено, розите можат да се видат како симболи на вечна љубов, страст и благодарност. Ова е причината зошто тие се најпопуларниот цвет на Денот на вљубените и се вообичаени во букетите за невести и за подарување на саканата личност.

  Факти за роза

  • За стотици Со години, розата е широко прифатена како симбол на љубов, страст, сочувство како и тага.
  • Розата е официјален цвет на четири држави: Ајова , Џорџија , Северна Дакота и НовоЈорк .
  • Грците и Римјаните отсекогаш ги поврзувале розите со божиците Венера и Афродита .
  • Розите се користеле за пренесување пораки без зборови. Латинскиот израз „ sub rosa “ што значи „ под розата “, значи да се каже нешто во тајност.
  • Во антички Рим често се ставала дива роза на вратата од просторијата каде што се разговарало за чувствителна и ограничена работа.
  • Јуни, месецот кога се одржуваат повеќето свадби, е Националниот месец на розите .
  • Розите често се подарени за време на 15-годишнината од бракот.
  • Во средновековно време, розата била симбол на моќ. Карло Велики, кралот на Франките, одгледувал рози во Екс-ла-Шапел.
  • Во периодот на ренесансата, розата често била поврзана со нумерологијата. Роза со осум ливчиња беше симбол на обновување и раѓање.
  • Во масонството, секоја од трите рози е симбол на водечките принципи - светлина, љубов и живот.
  • Во алхемијата , розата со седум ливчиња била симбол на ред, прифаќање и вклучување.
  • Во митологијата, розата често се поврзува со божицата на љубовта, Афродита . Таа често беше портретирана со рози од нејзините стапала до главата. Се споменува и дека грмушка од роза пораснала каде што била истурена крв Адонис . Тој беше љубовник на Афродита.
  • Во митологијата на Кристина, се вели дека грмушка од роза растела и кај Христовиотстапалата за време на неговата смрт.

  Употреба на розата

  Басната роза, освен што е толку пријатна за гледање и мирис, исто така и како многу антиинфламаторно , смирувачки и разладувачки својства што ги прават идеални состојки за различни лекови и производи за убавина.

  Медицина

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се обезбедени само за општи образовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Во хербалната медицина, ливчињата од роза прават одлични благи лаксативи и се добар тоник за срцето, а исто така и за намалување на холестеролот. Ливчињата од роза имаат и антисептичка природа што ги прави корисни за лекување на засеци, осип, модринки и рани. Кога се зема внатрешно, антиинфламаторните својства ја прават розата одличен третман за чиреви и болки во грлото.

  Розата, исто така, има моќ да ја намали температурата на вашето тело и да помогне во намалувањето на треската. Исто така, помага во ублажување на спазмите и има одлични антивирусни квалитети. Покрај тоа, ливчињата од роза можат да помогнат во регулирањето на одложените менструални циклуси.

  Гастрономија

  Иако многу луѓе можеби сè уште не се запознаени со користењето на ливчиња од роза како состојка во готвењето, тие најчесто се користат на Блискиот Исток кујна. Локумот е еден од најпопуларните примери на храна која користи роза за ароматизирање. Рас Ел Ханоут, северноафриканецМешавината за зачини, исто така, користи и суви ливчиња од роза, меѓу многу други солени зачини, за ароматизирање на храната.

  Колковите од роза или сувите ливчиња од роза, може лесно да се натопат во топла вода за да се направи деликатен чај од роза. Ливчињата од роза може да се користат и за внесување на разни пијалоци како што се сокови и лимонади. Захаросани ливчиња од роза се исто така совршен гарнир за колачи и десерти. Свежите ливчиња од роза, од друга страна, се совршен додаток на мешаните зелени салати и овошни салати.

  Убавина

  Познати како симбол на убавината, не е изненадување што розите често се се користи како состојка во различни производи за убавина. Розовата вода прави одличен тонер, а ливчињата од роза имаат антибактериски својства кои спречуваат разни инфекции на кожата. Тие помагаат да се навлажнува кожата, да се отстранат темните кругови околу очите, да се нахрани скалпот и да се подобри сјајот на вашата кожа.

  Културно значење на розата

  Шарената и долга историја на розата ја видела во различни уметнички дела и до ден денес има културно значење кое не може да се негира. Најраната позната слика на роза била пронајдена на Крит, Грција во 1600 п.н.е.

  Популарноста на розата била таква што дури и саканиот поет и драматург Сер Вилијам Шекспир ја вклучил розата во Ромео и Јулија , во познатата реплика: Што е во име? Она што ние го нарекуваме роза со кое било друго име би мирисало како слатко.

  Војната на розите беше граѓанска војна воАнглија која траеше повеќе од 30 години. Војната го добила своето име од црвените рози, кои го симболизирале Ланкастер и белите рози, кои го претставуваат Јоркшир. Овие двајца беа спротивставени страни. Кога војната конечно заврши и двете страни се обединија во хармонија, на нивниот амблем беа прикажани двете рози.

  На „ The Bachelor “, женските натпреварувачки се натпреваруваат за роза на секоја церемонија.

  Во ноември 1986 година, тогашниот претседател Роналд Реган ја направи розата национален цветен амблем на Соединетите Држави додека стоеше во познатата градина со рози во Белата куќа.

  Розите исто така се истакнати во бајките и приказните, често како симбол на страст и љубов. Омилената бајка „ Убавицата и ѕверот “ е еден таков пример.

  За да го завиткате

  Убава и популарна, розата доаѓа во различни бои и големини, и е ценет уште од античко време. Розата се користи не само за украси и букети, туку е и популарна состојка во производите за убавина и е истакната во кујните ширум светот. Останува еден од најдоминантните симболи на љубовта и страста.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.